wtorek, 3 grudnia 2013

NOWOCZESNOŚĆ

Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, w największych miastach Europy zaczęły się rozwijać ośrodki biznesowe skoncentrowane  na specjalnie wydzielonych obszarach.Taką dzielnicą biznesu w Paryżu jest La Defense, gdzie większość budynków to biurowce, siedziby wielkich firm świata, apartamentowce i hotele. 
Dzielnica ta jest znana głównie dzięki wzniesionemu w 1989 roku, z okazji 200-lecia rewolucji francuskiej, Wielkiemu Łukowi Triumfalnemu (Grand Arc de la Defense). Są to dwa wieżowce wysokości 110 metrów, przykryte proporcjonalnym blokiem poprzecznym.Dalej to wieżowce z dużą ilością szkła, które się przeglądają w sobie. Szkoda, że nie świeciło słońce, bo efekt                 z pewnością byłby ciekawszy.
Wśród wieżowców jest i zieleń na szczęście.

Jest też i kościół Notre-Dame de Pentecote, którego zadaniem  jest zwrócenie uwagi pracowników La Defense na inne sprawy niż te doczesne. Czytałam, że z jego funkcji korzysta dziennie bardzo wielu biznesmenów.Kościół jest prosty i surowy z zewnątrz, ale wnętrze również. 


Ciekawa jestem, co myślicie o takiej nowoczesności ?        Ja prawdę mówiąc wolę to co było, a nie to co nas być może czeka w przyszłości na większym obszarze i dlatego to pokazuję.

78 komentarzy:

mama silesia pisze...

ten Kościół bardzo mnie zadziwił, jeszcze nie miałam okazji takiego zobaczyć...

Anonimowy pisze...

Rzeczywiście, kościół zadziwia... Pewnie dla wielu Polaków taki wygląd kościoła byłby niedopuszczalny :)

Teresa pisze...

Bueno, es diferente, pero yo prefiero las de antes. Besitos.

Gwen Ward pisze...

Wonderfully different views of Paris Gig. I do rather like modern churches. They have an appeal to me.

Misiówa i Spółka:-) pisze...

A ja napiszę, że mimo tego, ze bardzo podobają mi się stare kościołki z klimatem, ten również zrobił na mnie wrażenie.Swoją innością i mimo wszystko oryginalnością.Ciekawy..inny, wyrzucę r też robią wrażenie i dobrze...że wśród nich jest zieleń...Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za kolejną wspaniałą wycieczkę zdjęciową:))))

Tenebrity pisze...

Nowoczesność, nowoczesnością, ale miejsca ze zdjęć to dla mnie jedna wielka, pusta, betonowa dżungla, której nie cierpię. Te biedne rośliny koło nich wyglądają smutnie. Wolę miejsca z większą bioróżnorodnością.

Joop Zand pisze...

Very special photo's from Paris......it's totaly diferent.

i like more the older buildings.

Pozdrawiam, Joop

Sirpa pisze...

I'd rather watch the old Paris.
Great images of glass towers.

Greetings.

erieri pisze...

Je ne savait pas du tout cette église qui m'intéresse beaucoup.J'y vais un jour.
Avant cela,je vais l'annoncer à une amie qui habite prés de défance.Merci.

Julia K pisze...

Już wolę taki kościół niż ten na moim osiedlu.
Ten Paryski jest przemyślany, spójny....nic się w nim nie gryzie. Ten mój to pomieszanie nowoczesności z tradycją i kiczem. Męczy oczy.

Katarzyna pisze...

Podoba mi sie prostota tego kosciola.
Moze kiedys tam zajrze..

Pozdrawiam cieplo:)

Lotka pisze...

Nowoczesność podziwiam, jednak dawne, stylowe domy, a także sztuka, bardziej mnie ujmują. Pozdrawiam ciepło.

karmnik54 pisze...

Ten kościół jest bardzo ciekawy, lecz wolę tradycyjny:) Pozdrawiam:)

TexWisGirl pisze...

some neat art and architecture.

Cinzia pisze...

J'adore Paris…but I prefer old Paris!
Cinzia

Daniela Augustka Blah pisze...

Pekná a moderná štvrť Paríža. Bola som tam, ale len veľmi krátky čas. Spomínaš si, že som sa ťa raz pýtala, ako zvykneš cestovať do zahraničia. Či individuálne alebo s cestovnými kanceláriami. V Paríži som bola s cestovnou kanceláriou na organizovanom poznávacom zájazde a zistila som, že mi taká forma cestovania veľmi nevyhovuje. Páči sa mi viac, keď idem sama, bez cestovnej kancelárie. Veľmi rada by som znovu navštívila niektoré miesta, kde som už bola, ale aj tie, kde som ešte nikdy nebola. Bohužiaľ, nemám na to prostriedky a ani nikoho, s kým by som mohla cestovať :-(
Pozdravujem!

wkraj pisze...

Nowoczesność też może być piękna. Trzeba tylko odpowiednio wszystko ze sobą zestawić.
Pozdrawiam :)

Marius Barbu pisze...

Vad ca ai luat toate zonele bune la rand. Am fost si eu acolo. Cam mult beton, dar oricum foarte impresionant!

Widzę, że masz wziąć wszystko co najlepsze we wszystkich dziedzinach. Byłem tam zbyt. Tyle konkretne, ale nadal bardzo imponujące!
Pozdrawiam

Malyss pisze...

I must admit I don't like this part of Paris: too modern for me, too cold, too much concrete. I prefer old parts of the city.

Anex pisze...

Witaj Gigo:) Jeju, odkryłaś La Defense:):) Byłam tam wielokrotnie, bo mimo, że bardzo nowoczesna - to uważam, że piękna jest ta nowa (w sumie już) dzielnica Paryża:) Byłam tam o różnych porach roku i latam jest tam całe mnóstwo pięknie skomponowanej zieleni.. A główny urok to ten, ze nie ma tam ruchu kołowego i jest jak na Paryż - cisza i spokój.. Jest u mnie post o tym miejscu:) Serdecznosci!

The Dark Passenger pisze...

Mówiąc szczerze taka architektura przeraża mnie swoim chłodem.

Kasia pisze...

Mnie przytłacza nadmiar szkła, nie lubię tych buroniebieskich wielkich gmachów... No i ten nowoczesny kościół, nie ma w nim tego czegoś, tej magii starego kościoła...

Chris Rohrer pisze...

I think it's interesting. My favorite is the pulpit in the church by the window. Very interesting designs....the downtown looks like an interesting place to explore.

Sketchbook Wandering pisze...

Ja też wolę to co było, brak mi jest natura & human elements. (Forgive mispellings, etc. ) The forms are so severe, almost painful, although I appreciate their mathematical precision. I found it interesting that you showed a side of Paris that often is not shown. Giga, I so enjoy your travel stories & pictures, they are interesting, beautiful & thought-provoking. Pozdrawiam serdecznie, Rita

Luis pisze...

Magnífico reportaje, algunas fotos son interesantísimas.

⊰✿⊱France ⊰✿⊱ pisze...

GIGA coucou je repasse plus tard regarder tes photos bisou

magda pisze...

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου, αγαπημένη μου φίλη!!!
Είναι πανέμορφα εκεί!
Πρόσεξες ότι η πύλη της Defance, o Πύργος του Άιφελ και το Λούβρο είναι στην ίδια ευθεία;
Μια αγκαλιά και πολλά φιλάκια!

Ela pisze...

Witaj ! Nigdy nie byłam w Paryżu, nowoczesna dzielnica jest piękna. Jednak w następnym poście poproszę o zdjęcia z tych starszych miejsc Paryża...
Pozdrawiam serdecznie !

Cris Bo pisze...

Que arquitectura tan moderna,excelentes fotografías!
Te dejo un fuerte abrazo, bello día!

Anna pisze...

Zwiedzałam La Defense i byłam zaskoczona, że tam nie ma żadnych ulic. Nasz autokar zaparkował chyba w jakimś podziemiu. Najbardziej podobało mi się kino XXI wieku (wtedy był koniec wieku XX). Byłam na seansie w tym kinie i przeżyłam mnóstwo emocji.
Według mnie La Defense jest bezosobowe i nie wiem, jak ludzie tam gdziekolwiek trafiają.
Zauważyłaś, że wszystkie trzy łuki tryumfalne stoją w jednej linii?
Cieplutko pozdrawiam.

Mo. pisze...

Też nie jestem fanką nowoczesności, sięgających nieba drapaczy chmur i "szklanych domów" ale przyznać muszę, że kościół w nowoczesnym klimacie bardzo mi się spodobał. Ale zdaję sobie sprawę, że dla niektórych ludzi może być trochę kontrowersyjny...Dla mnie nie. Jest ciekawą odmianą od kościołów tradycyjnych.

Talibra pisze...

Proste linie też robią wrażenie, emanują spokojem i harmonią. A zieleń dodaje kolorów, dobrze, że tam jest.
Pozdrawiam serdecznie.

Łucja-Maria pisze...

Nie przepadam za nowoczesnymi świątyniami.
Ogromnym sentymentem darzę to co dawne.
Znam La Defense, byłam w tym kościele.
Serdecznie pozdrawiam:)

Montse pisze...

La Defense me encantó, me fascinó, porque esa arquitectura moderna tiene mucho encanto para mí. Me gustan las viejas edificaciones que tienen años e historia entre sus piedras, arte hecho a conciencia y en condiciones muy duras, pero pienso que hay que dar paso a otras formas de modo que, en el futuro, alguien pueda admirar lo que hacemos ahora.. La arquitectura, como toda expresión artística, debe evolucionar, hacer cosas nuevas, crear edificios diferentes, ya sean oficinas, hoteles o salones de congresos, es una oportunidad de renovarse, así como lo hace la naturaleza en su constante clico de la vida.
Unas fotos preciosas incluso sin sol, Giga.
Muchos besos.

La Defense Kochałam go fascynuje mnie, bo to nowoczesna architektura jest uroczy do mnie. Lubię stare budynki, które mają rok i historii wśród swoich kamieni, sztuka zrobić dokładnie i w trudnych warunkach, ale myślę, że trzeba dać drogę do innych form tak, że w przyszłości ktoś może podziwiać to, co robimy teraz. . Architektura, podobnie jak wszystkie wypowiedzi artystycznej, należy rozwijać, robić nowe rzeczy, tworzyć różne budynki, czy biura, hotele lub sale konferencyjne jest okazją do odnowienia się i robi swoją stałą naturę życia i kliknij.
Piękne zdjęcia nawet bez słońca, Giga.
Wiele pocałunki.

Iza pisze...

Nowoczesność... Z jednej strony dobrze, że świat idzie wciąż do przodu i ludziom być może żyje się w nowoczesnym świecie łatwiej. Ja jednak duchem jestem za tym, co stare i dawne :) Wolę piękne drewniane miasteczka od wielkich, nowoczesnych aglomeracji miejskich :) Mam nadzieję, że świat nie zamianie się kiedyś w betonową planetę :) Pozdrawiam serdecznie Gigo :)

Bob Bushell pisze...

Brilliant Paris architecture, and yes, I love it.

Cătălin pisze...

A neat and attractive prospect.

Claudine Le Bagousse pisze...

Bonsoir Giga , mon fils a travaillé quelques années à la Defense , un quartier très professionnel ..je découvre l’église elle est bien jolie dans sa sobriété
Bonne soirée
Merci pour tes commentaires fidèles

campanule pisze...

nie mam nic przeciwko nowoczesności, ale tej w dobrym wydaniu, choć kościoły wolę te stare ;)

Iva Pas pisze...

To piękna dzielnica zwłaszcza dla turystów, ale mieszkańcy Paryża nie do końca taką wizję miasta zaakceptowali.

Made Inja pisze...

Pamiętam La Defanse z końcówki lat 70, było w trakcie budowy. Byłam nawet u jakiś znajomych, którzy mieszkali w jednym z pierwszych wieżowców-maleńkie studio. Biurowce, nowy łuk w tamtym czasie nie budził w śród Paryżan zachwytu.Wiecznie tam hula wiatr.
Ja nie przepadam za tego typu architekturą. Pozdrawiam ciepło :)

Anka Wrocławianka pisze...

Szalenie mi sie podoba! Jestem zachwycona jego prostotą.

Jeanne pisze...

I would love to see Europe stay as it was but I doubt that will happen. Businesses need modern facilities to compete in the world.
I am still surprised when I see buildings such as this in Europe.

FP pisze...

Zawsze w prostocie leży wielka piękność.
Z najlepszymi życzeniami

татьяна темралеева pisze...

Так зелени эти небоскребам не хватает. Когда смотришь на фото, кажется, вот чуточку бы больше воздуха. А там , где зелень появляется, все сразу оживает и пространство чище и красивее. Спасибо)
Więc te zielone wieżowce brakuje. Jeśli spojrzeć na zdjęcie, wydaje się, że będzie trochę więcej powietrza. I gdzie jest zieleń na raz żyje i czystsze i ładniejsze miejsca. dziękuję)

Lasse pisze...

Thanks for the trip. Haven´t been there since 1990. Nice !

Jane pisze...

A nice tour of this very modern quarter of Paris. I quite like the modern style of this church stripped of all pompousness .

sarah pisze...

I like the old building in Paris. But it's good there is diversity. But I can't understand the last work.

jolanda pisze...

Giguś, przeciwieństwo klimatów, w które ostatnio wsiąkłam ... ale przecież nie znaczy to, że mi się nie podoba. Liznęłam trochę Paryża kilkanaście lat temu, dziękuję za odgrzebanie w pamięci tych wspomnień.
Buziaki

Irma pisze...

Beautiful photos of Paris.
I think the older buildings more beautiful.
Greetings Irma

Sunray Gardens pisze...

The big cities are not the prettiest to visit for us gardeners, but any kind of greenery helps them look nicer.
Cher Sunray Gardens

Anonimowy pisze...

Shinning buildings and beautiful art. Thanks for sharing Giga :)

*ELENA* pisze...

Hello dear Gica!
Thanks for the ride offered! Splendide images!
Have a nice day my dear!
A warm hug!

⊰✿⊱France ⊰✿⊱ pisze...

GIGA bonjour
de très belles photos cet endroit est original je trouve
Mais je ne peux tj pas me servir de la traduction donc je ne sais pas ce que tu racontes
c'est dommage mais je vois quand même tes photos
bisou

magnolia0joaska - seize the moment pisze...

Giguś, dziękuję za wspaniałą wycieczkę :)

Debbie pisze...

it is a beautiful, a very modern looking area. sometimes, i enjoy the look, clean and streamlined. other/most times, i prefer the rural country look. non-cookie-cutter homes and buildings, with old world charm.

i do prefer any church that does not spend a billion dollars on ornate gold statues and decor. i always think how many people could be helped and fed with the money people spend on those churches. i personally, think it's shameful!!

Helma pisze...

Cześć Erna,
pozwala zobaczyć, piękne budynki i wiele miłych szczegółów.Wystrój niektórych pokoi roztacza się wspaniały obrazowane cię.
Drodzy pozdrowienia, Helma

ozon pisze...

Prostota nowoczesnych budynków zachwyca,jednak brakuje mi w nich duszy. Mają ją natomiast starze części Paryża ze swoimi cudownymi budynkami i kościołami,
Pozdrawiam:)

Marit Sønstebø pisze...

I am not fond of modern buildings, I like older buildings better :)

Laura. M pisze...

Giga bardzo dobre zdjęcia, ale podoba mi się stary.
Te refleksje na oknach są piękne.
Dobre środy.
pocałunek.

Pawanna pisze...

Nie przemawia do mnie takie nowoczesne spojrzenie architektoniczne. Kocham starocia w każdej dziedzinie:) Dobrze, że jest tam zieleń, a łuk triumfalny wolę ten stary na Placu Charles-de-Gaule przy Polach Elizejskich:))Buziaki.

Our photos pisze...

Beautiful are your reflection photos!

Marco Luyken pisze...

Hoi Giga,
Prachtige gebouwen uit deze stad. Mooie architectuur
Mooi ook dat je opnames in die kerk hebt kunnen maken. Erg leuk om te zien.

Lieve groetjes, Marco

Stiletto ElsieXie pisze...

Strangely, I like the concept of the modern church. This one is refreshingly contemporary with lean and clean interiors. The art piece is stunning too.

Alexandros pisze...

I think I would not go to such a church to pray!
I want something more traditional.
Marvelous photos!!

Marius Barbu pisze...

Buna seara, Giga, si multumesc pentru vizita.

Witaj, Giga, i dziękuję za odwiedziny.

Aleja Kwiatowa pisze...

Może jestem staroświecka - ale nie pociąga mnie ta nowoczesność, ubolewam , że Gdynia w której się urodziłam dąży ku nowoczesności ...ale co poradzić - Bardzo interesujący artykuł - Paryż to moje marzenie podróżnicze...pozdrawiam ciepło

Giga pisze...

WIDZĘ, ŻE NIE BARDZO NOWOCZESNOŚĆ SIĘ PODOBA, MNIE TEŻ TROCHĘ PRZERAŻA. ŚWIAT IDZIE JEDNAK NAPRZÓD I MAM NADZIEJĘ, ŻE MIASTA NIE ZMIENIĄ SIĘ W BETONOWE DŻUNGLE.
POZDRAWIAM I DZIĘKUJĘ ZA KOMENTARZE.

Fotografie fotofanki - magda.h-m pisze...

wolę te stare zamiast tych nowości...

dianne pisze...

Amazing images of this modern architecture in Paris. I really love the church, especially its interior, I enjoy a mix of old and modern architecture, there is room for both.
Warm greetings gear Giga.
xoxoxo ♡

Tenia pisze...

Witaj Gigo
Ja też mam nadzieję,że świat nie zamieni się w betonowe dżungle.
Ten nowoczesny kościół jest dla mnie zimny jak z lodu.
Pozdrawiam serdecznie:))

Giga pisze...

dianne, Tenia , dziękuję, że mnie odwiedziliście. Pozdrawiam.

krzysiek86 pisze...

Bardzo ciekawy post i świetne pytanie. Powiem tak że uwielbiam szklane wieżowce i nowoczesne gmachy i cieszę się jak widzę że coraz więcej ich powstaje w Katowicach ale podobają mi się też wyremontowane kamienice które mają duszę i swój urok. Ale najważniejsze jest to aby bez względu na zabudowę pamiętać o parkach i zielonych alejach bez których każde miasto wyglądałoby beznadzieje. Tak więc miasto + zieleń = równowaga :-)

Giga pisze...

krzysiek86, ja też nie mam nic przeciw nowoczesności, tylko trochę mnie przeraża myśl o tym, że w przyszłości będą do oglądania tylko olbrzymie domy. Pozdrawiam.

Paulina Żuraw pisze...

Okropny jest ten kościół. Jestem przyzwyczajona do monumentalnych budowli z pięknymi freskami i rzeźbami.

Giga pisze...

Paulina Żuraw, wolisz też to co było, a nie to co będzie, jak ja :)

Alain pisze...

Merci de ta visite. J'ai travaillé à "La défense" de nombreuse années, cela me rappelle beaucoup de souvenirs.
Connais tu les blog d'Elsa ? C'est une polonaise qui habite Paris : http://avecunaccent.canalblog.com/

Giga pisze...

Alain, Merci de ce que j'ai visité et donné un lien vers le blog des femmes de Paris. Vôtres.