wtorek, 15 lutego 2011

MIAŁAM DZISIAJ INNE PLANY

Miałam bielić drzewka owocowe w swoim ogródku, ale pogoda temu nie sprzyjała. Według fachowców, bielenia drzew należy dokonać najpóźniej na początku stycznia, aby zapobiec powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew (od pomalowanej kory następuje częściowe odbicie promieni słonecznych, nagrzewa się ona mniej, a tym samym nie podlega zbyt dużym wahaniom temperatury w okresie zimy).Na szczęście zima jak dotąd ( od stycznia) nie była zbyt  groźna i może malowanie w połowie lutego, też moim drzewkom coś tam pomoże.Może mroźna zima jeszcze będzie,oby nie!!!

Znalazłam w moich zbiorach kilka zdjęć, które Wam pokażę, z ogrodu przy Zamku w Villandry  nad Loarą we Francji. Przed pokazem, krótki wstęp:

ZAMEK w VILLANDRY przechodził rożne koleje losu, ale w 1906 roku został zakupiony przez doktora Joachima Carvallo, który wydał fortunę na dzieła sztuki oraz inne obiekty dekoracyjne. Jednym z projektów
wykonanych przez Carvallo było wykonanie majestatycznego ogrodu w stylu renesansowym.
Obecnie ogrody to jest to, z czego słynie zamek Villandry. Zamek otacza fosa wraz z trójpoziomowymi, przepięknymi ogrodami. Pierwszy poziom, najniższy, to ogród warzywny z drzewami owocowymi, krzewami, warzywami, ziołami, kwiatami. Drugi poziom to ogród kwiatowy prezentujacy labirynt powsały
z wielu gatunkówtych roślin oraz ogród miłości ,w którym krzewy przycięto w kształtach symbolizujacych różne rodzje miłości. ( namiętną, czułą, ulotną i tragiczną). Można tu też pospacerować alejką w cieniu winorośli. Trzeci poziom, najwyższy, to ogród wodny ze stawem w kształcie lustra w stylu Ludwika XV, fontanny, trawnik , altany, ławeczki , a wszystko otoczone starymi lipami.

A teraz proszę, oglądajcie:
A na koniec bukiet kwiatów dla Was


4 komentarze:

magda pisze...

So wonterful colored-photos !!!!
I hope to go το castles of the Loire, some day...
Many thanks for your visit.
Greetings

Donata pisze...

ogrody bajkowe Gigo!
pozdrawiam milutko

Giga pisze...

Ogrody bajkowe jak i zamki nad Loarą.

Maria40 pisze...

Cudownie tam jak w bajce ,ogrody niesamowite.Pozdrawiam milutko :)